Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

630 LET – S JENÍKOVEM NA VRCHOL

Do naší obce pomalu přichází jaro. Přesto, že zima ještě jistě trochu zazlobí, přijdou brzy už i teplejší dny. Nastane tedy sezona výletů a dovolených. Proto neváhejte a zúčastněte se výzvy S JENÍKOVEM NA VRCHOL a drobná odměna Vás nemine. Jaké jsou tedy podmínky?

  • Jsi občan Jeníkova, Jeníkovský rodák, nebo někdo koho s Jeníkovem pojí výjimečné pouto?
  • Chystáš se na zajímavou cestu na nejvyšší horu českého kraje, nebo nejvyšší horu jakéhokoliv státu, případně nejvyšší horu jakéhokoliv světadílu, anebo jinou významnou horu? Možné je i neobvyklé místo spojené s významným národním nebo světovým příběhem, které nemusí být horou.
  • Jsi hrdý na svoji obec a chceš ji prezentovat?

Pokud ANO, přijď si před cestou pro obecní vlajku a po zdolání hory se s ní vyfoť na vrcholu. Stačí zavolat 602 615 287.

Fotografie budou sloužit k výzdobě budovy obecního úřadu a při výstavě k výročí 630. let obce Jeníkova.

Hora Nebo je vyvýšený hřeben nacházející se v Jordánsku, přibližně 710 metrů (2 330 ft) nad mořem. Část pohoří Abarim, hora Nebo je zmíněna v Bibli jako místo, kde byl Mojžíšovi umožněn výhled na zaslíbenou zemi před jeho smrtí. Pohled z vrcholu poskytuje panorama Západního břehu Jordánu přes údolí řeky Jordán. Město Jericho je obvykle viditelné z vrcholu, stejně jako Jeruzalém za velmi jasného dne. Biblické město Nebo, nyní známé jako Khirbet al-Mukhayyat, se nachází 3,5 km daleko.

Sněžka (polsky Śnieżka, německy Schneekoppe) je se svými 1603,3 m n. m.[1][2][3][4] (dříve uváděný údaj 1602 m n. m.[5][6]) nejvyšší horou KrkonošSudetSlezskaČech, i celého Česka.[5] Sněžka je také nejvyšší horou Královehradeckého kraje, Poblíž vrcholu Sněžky prochází česko-polská hranice, nejvyšší bod hory se nachází na polské straně hranice, několik metrů západně od kaple sv. Vavřince[2].

Ne vždy se stoupá na vrchol. Jeníkovská vlajka dosáhla i nejníže položené odkryté místo na světě
foceno na Jordánském pobřeží.
Mrtvé moře (hebrejsky יָם הַ‏‏מֶ‏ּ‏לַ‏ח‎,  jam ha-Melach, doslova „moře Soli;“ arabsky البحر الميت‎;  al-bahr al-Majit, doslova „Mrtvé moře“) je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem na západě,a Jordánskem na východě. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu, nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. 

Ještěd je nejvyšší horský vrchol (1 012 m) Hřebene Ještěd–Kozákov u Liberce na severu České republiky. Z vrcholu jsou výhledy do Německa a Polska. Přímo pod horou leží Liberecký kraj jehož je Ještěd nejznámější (nikoliv nejvyšší) vrchol.
Na vrcholu se nachází restaurace, hotel a televizní věž Ještěd Tower, navržená Karlem Hubáčkem.[1]

Plechý (německy Plöckenstein) je 1378 m vysoká hora ležící v pohoří Šumava na českorakouské hranici. Je nejvyšším vrcholem Jihočeského krajepátým nejvyšším vrcholem na Šumavě, nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy[pozn 1] a zároveň i  a hornorakouského Mühlviertelu.

Praděd (německy Altvaterpolsky Pradziad) je 1491 m vysoká hora v Hrubém Jeseníku, nejvyšší vrchol tohoto pohoří. Vrchol hory leží ve Slezsku, pod ním probíhá historická zemská hranice Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého. Je to zároveň nejvyšší hora MoravyČeského Slezska i Horního Slezska vůbec. 

Králický Sněžník,[3] (polsky Śnieżnik Kłodzkiněmecky Glatzer Schneeberg nebo Grulicher Schneeberg, ) je nejvyšší vrchol (1423 m[1]stejnojmenného pohoří, nacházejícího se na státní hranici s Polskem, v délce zhruba 16 km táhnoucí se od města Králíky po Kladské sedlo. Jedná se o nejvyšší vrchol celého Pardubického kraje.

Čertův mlýn nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, nacházející se 2,5 km východně od Pusteven. Vrchol hory je nejvyšším bodem celého Zlínského kraje. Zalesněno smrkovým lesem, bez výhledů.

Gerlachovský štít, zvaný též Gerlach, je se svoji nadmořskou výškou 2 654,4 metrů[3] nejvyšší horou Vysokých TaterSlovenska a celých Karpat. Obecní vlajku donesly na vrchol Gerlachu, dne 27. 8. 2020 bratři Jaroslav a Pavel Málkovi.