Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

630 LET – S JENÍKOVEM NA VRCHOL

Tomáš Černý

Jsi občan Jeníkova, Jeníkovský rodák, nebo někdo koho s Jeníkovem pojí výjimečné pouto?

Chystáš se na zajímavou cestu na nejvyšší horu českého kraje, nebo nejvyšší horu jakéhokoliv státu, případně nejvyšší horu jakéhokoliv světadílu, anebo jinou významnou horu?

Jsi hrdý na svoji obec a chceš ji prezentovat?

Pokud jsi si odpověděl/a na tyto otázky ANO, přijď si před cestou pro obecní vlajku a po zdolání hory se s ní vyfoť na vrcholu. – Stačí zavolat 602615287.

Fotografie budou sloužit k výzdobě budovy obecního úřadu a při výstavě k výročí 630. let obce Jeníkova.

Sněžka (polsky Śnieżka, německy Schneekoppe) je se svými 1603,3 m n. m.[1][2][3][4] (dříve uváděný údaj 1602 m n. m.[5][6]) nejvyšší horou KrkonošSudetSlezskaČech, i celého Česka.[5] Sněžka je také nejvyšší horou Královehradeckého kraje, Poblíž vrcholu Sněžky prochází česko-polská hranice, nejvyšší bod hory se nachází na polské straně hranice, několik metrů západně od kaple sv. Vavřince[2].

Plechý (německy Plöckenstein) je 1378 m vysoká hora ležící v pohoří Šumava na českorakouské hranici. Je nejvyšším vrcholem Jihočeského krajepátým nejvyšším vrcholem na Šumavě, nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy[pozn 1] a zároveň i  a hornorakouského Mühlviertelu.

Praděd (německy Altvaterpolsky Pradziad) je 1491 m vysoká hora v Hrubém Jeseníku, nejvyšší vrchol tohoto pohoří. Vrchol hory leží ve Slezsku, pod ním probíhá historická zemská hranice Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého. Je to zároveň nejvyšší hora MoravyČeského Slezska i Horního Slezska vůbec.

Králický Sněžník,[3] (polsky Śnieżnik Kłodzkiněmecky Glatzer Schneeberg nebo Grulicher Schneeberg, ) je nejvyšší vrchol (1423 m[1]stejnojmenného pohoří, nacházejícího se na státní hranici s Polskem, v délce zhruba 16 km táhnoucí se od města Králíky po Kladské sedlo. Jedná se o nejvyšší vrchol celého Pardubického kraje.

Čertův mlýn nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, nacházející se 2,5 km východně od Pusteven. Vrchol hory je nejvyšším bodem celého Zlínského kraje. Zalesněno smrkovým lesem, bez výhledů.

Gerlachovský štít, zvaný též Gerlach, je se svoji nadmořskou výškou 2 654,4 metrů[3] nejvyšší horou Vysokých TaterSlovenska a celých Karpat. Obecní vlajku donesly na vrchol Gerlachu, dne 27. 8. 2020 bratři Jaroslav a Pavel Málkovi.